اخبار دفتر

به مناسبت هفته کودک، 15 مهرماه روز کودک و محیط زیست اعلام شد

به مناسبت هفته کودک، 15 مهرماه روز کودک و محیط زیست اعلام شد

در نشست هماهنگی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با سفیران محیط زیست در محل پارک طبیعت پردیسان، برنامه‌های روز کودک و محیط زیست مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نورالله مرادی، معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی که با حضور تعدادی از سفیران محیط زیست در محل سالن سرو پارک طبیعت پردیسان، برگزار شد، بر انجام هماهنگی‌های لازم برای برگزاری مراسم روز جهانی کودک تأکید کرد.

مرادی فلسفه ایجاد سفیران محیط زیست را مبتنی بر اندیشه کار داوطلبانه دانست و افزود: سفیران محیط زیست، جدا از مشاغلی که دارند، علاقمندند تا دانش و نگرش محیط زیستی را به مخاطبان، طیف‌ها، اصناف و گروه‌های مختلف محیط زیست کشورمان آموزش دهند و در این راستا در خارج از زمان شغلی خود، با گروه‌های مختلف اجتماعی مانند اصناف، طبقات مختلف اجتماعی و یا مدارس مباحث محیط زیستی را مطرح می‌کنند.

وی با عنوان این مطلب که حداقل در 14 سال اخیر که پیگیر برنامه‌های محیط زیستی هستم، شاهد انجام فعالیت‌های محیط زیستی برای مناسبت هفته کودک بوده‌ام ولی هیچ‌گاه کار برنامه‌ریزی شده و منسجمی انجام نشده است، گفت: ما می خواهیم روز کودک در سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل به یک فرهنگ شود و ما به عنوان سیاست‌گذار و سفیران محیط زیست به عنوان بازوهای اجرایی در مراسم هفته کودک هر سال، فعالیت‌های محیط زیستی را با استفاده از بستری که سایر سازمان‌های فعال در حوزه کودک فراهم می کنند، برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

مرادی کنشگری و حضور فعال سازمان حفاظت محیط زیست در نهادهای سیاست‌گذاری مسائل فرهنگی کشور را امری ضروری دانست و گفت: به عنوان متولی امور فرهنگی و آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست تلاش کردم تا در برنامه‌ریزی مراسم ملی هفته کودک، مقوله محیط زیست مورد توجه جدی قرار گیرد.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، اصلی‌ترین معضل کودکان ما در حال و آینده را مسئله تغییر اقلیم دانست و گفت: مسائلی همچون فقر، گرسنگی، مشکلات سلامتی، بازدارندگی تحصیلی، موانع توانمندسازی، کمبود آب، نیاز به انرژی، معضلات اقتصادی، اختلال در نوآوری، نابرابری، مسایل اجتماعی، نبرد بر سر منابع، فقدان تعهد، تهدید اقیانوس‌ها، تهدید زیست بوم ها، ناعدالتی و گرفتاری اجتماعی با مسائل تغییر اقلیم در ارتباط مستقیم است.

وی افزود: با طرح مسائل مرتبط با کودک و تغییر اقلیم، تلاش شد تا شورای سیاست‌گذاری هفته کودک علاوه بر اختصاص یک روز با عنوان کودک و محیط زیست، در طول برگزاری مراسم هفته کودک، توجه ویژه تمام سازمان‌ها را نسبت به مقوله محیط زیست معطوف کند و از این به بعد برای آشنایی کودکان با مفاهیم محیط زیستی، شخصیت‌های محیط زیستی نیز خلق شود.

مرادی گفت: روز شنبه 15 مهرماه، آغاز هفته کودک است و این روز در تقویم سال 1402 کشور به عنوان روز "کودک و محیط زیست" گنجانده شده است.

وی حضور دستگاه‌هایی از جمله: وزارت آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری، سازمان تبلیغات اسلامی سازمان بهزیستی، شبکه های تلویزیونی مرتبط با کودک و شهرداری‌ها را در مراسم هفته کودک را جدی و فعال دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز در تلاش است تا با بهره‌برداری از ظرفیت بازوی اجرایی بدون توقعی به نام سفیران محیط زیست، برنامه های مناسبی را برای این هفته و خصوصاً روز 15 مهرماه که به کودک و محیط زیست اختصاص یافته، برگزار کند.

مرادی با اشاره به اینکه همان‌طوری که تغییرات اقلیم در طول سالیان متمادی رخ می دهد، تولید فرهنگ نیز زمان‌بر است، گفت: اگر فکر کنیم تبیین مقوله‌های محیط زیستی برای مخاطبان کاری بی اثر است در اشتباه هستیم.

وی افزود: معتقدم اگر در طول سال حتی یک نفر را با مسائل و موضوعات محیط زیستی آشنا و علاقمند کنیم موفق بوده‌ایم و نباید فرهنگ‌سازی محیط زیستی را دست کم بگیرید زیرا این فعل خبرسازی می‌شود و تأثیرات فراتر از انتظاری را بر جا می‌گذارد.

 مرادی با تقدیر از فعالیت‌های خالصانه سفیران محیط زیست، گفت: لذت آگاه‌سازی مردم با انتقال دانش و مفاهیم محیط زیستی، این حس را برایتان ایجاد می‌کند که زکات دانش خود را می دهید.

وی از سفیران محیط زیست خواست تا در کار فرهنگی صبور باشند و افزود: اگر از دل مدرسه 1000 نفری که برای تبیین مسائل محیط زیستی در آن سخنرانی می کنید، تنها 20 نفر را به محیط زیست علاقمند کنید در آینده مدیران محیط زیستی تحویل جامعه می‌شود.

مرادی آموزش مفاهیم محیط زیستی به معلمان را ضروری ارزیابی کرد و افزود: معلمان بالقوه می‌توانند به‌عنوان سفیران محیط زیست باشند و آموزش معلمان را کار دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان دانست.

وی، تولید ایده را مهم‌ترین سرمایه برای هر سازمان دانست و گفت: اگر تولید ایده نداشته باشیم و خلاق نباشیم محکوم به فنا هستیم و سفیران محیط زیست اگر تولید ایده را به برنامه تبدیل کنند، مطمئنا می‌توانند اثرات ویژه‌ای را در جامعه داشته باشند.

مرادی مسئولان آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست را ملزم به برنامه‌ریزی و تدوین طرح برای روز و هفته جهانی کودک در سال آینده دانست و خواستار بهره‌برداری از دانش و مهارت سفیران محیط زیست به بهترین وجه شد.

گفتنی است در این نشست که باحضور برخی از پرسنل سازمان و سفیران محیط زیست برگزار شد، برنامه‌های  برگزاری روز جهانی کودک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
بيشتر