اخبار دفتر

پویش‌های محیط زیستی بدون همراهی و هم‌فکری تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی امکان‌پذیر نیستند

پویش‌های محیط زیستی بدون همراهی و هم‌فکری تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی امکان‌پذیر نیستند

به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، نشست نمایندگان تشکل‌های محیط‌ زیستی سراسر کشور با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از معاونان و مدیران سازمان برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست، پدرام جدی، سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های مردمی که عصر سه شنبه ۲۴ مرداد ماه به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن تبریک این روز به نمایندگان تشکل‌های حاضر در جلسه از تلاش‌های آنان در عرصه‌های مختلف محیط زیست تقدیر کرد.
پدرام جدی گفت: یکی از اقداماتی که در راستای تعامل مستمر با تشکل‌ها آغاز شده است، برقراری ارتباط مستقیم با تشکل‌ها و شنیدن حرف‌های آنان را در دستور کار قرار دادم و در طی این مدت با بیش از ۴۰ تشکل بصورت تصادفی فعال در استان‌های مختلف تماس گرفتیم و از وضعیت آن‌ها و دغدغه‌هایشان مطلع شدم.
وی با اعلام اینکه مشکلات و دغدغه‌های تشکل‌های محیط زیستی را برای بهره‌برداری و استفاده بخش‌های مختلف سازمان دسته‌بندی کرده‌ایم، گفت: طبق بررسی‌ها، برخی سمن‌های مردم نهاد محیط زیستی اعلام کرده‌اند که مشکل جدی در حوزه مالیو مالیاتی دارند و یا تمایل به مشارکت در پروژه‌های محیط زیستی دارند ولی از فرآیند پروژه‌های سازمان بی‌اطلاع‌اند و باید سمن‌هایی که فعال هستند در کارها و برنامه‌ریزی‌ها دیده شوند.

وی تصریح کرد: تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیستی فعال کشور انتظار دارند تا سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه نظارت، کنترل، پایش و دیگر ظرفیت‌های اجرایی و عملیاتی آن‌ها استفاده کند.
پدرام جدی، یکی از خواسته‌های سمن‌ها را ارتقاء سطح علمی آن‌ها به وسیله شرکت در دوره‌های آموزشی اعلام کرد و گفت: البته سمن‌هاي محيط زيستي علاوه بر اين، درخواست مشارکت در اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای مخاطبان سازمان، جوامع محلی و اقشار مختلف خصوصاً برای آموزش کودکان و نسل سازی را نيز دارند.

وي با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تشکل‌های محیط زیستی، یکی از درخواست‌های آنان را مشارکت در پروژه‌های بزرگ ملی مانند آزادسازی سواحل اعلام کرد.

سرپرست دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برنامه‌ریزی نشست های مستمر با سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی، گفت: به ادارات کل استانی اعلام کردیم که هر دو ماه یک‌بار با سمن‌ها نشست داشته باشند به نحوی که در سال گذشته ۲۰۵ نشست با سمن‌ها برگزار کردیم و ۴ نشست هم با حضور ریاست سازمان بوده و جلساتی هم در حضور معاونت‌های تخصصی سازمان برگزار شده است.   
تلاش کردیم از حضور و توانمندی‌های سازمان‌های مردم نهاد به نحو شایسته بهره‌برداری کنیم.
پدرام جدي، خانه‌های محیط زیست را به عنوان بستر جدیدی برای ارتقای تشکل‌ها در مراکز مختلف مانند کانون‌های فرهنگی، دهیاری‌ها، ادارات محیط زیست، شوراها و مساجد دانست و گفت برای پاسخ دادن به مطالبات سمن‌های مردم‌نهاد برای داشتن فضایی برای انجام اقدامات خود، تا به امروز ۲۱۵۲ خانه محیط زیستی ايجاد كرده‌ايم و این فضا باید به بهترین وجه برای فعالیت‌های محیط زیستی تشکل ها استفاده شود.
وي با تاكيد بر استفاده از خیرین محیط زیست گفت: دستورالعمل پیشنهادی برای استان ها ارسال شده که از ظرفیت خیرین استفاده شود و استان هایی مانند لرستان در این زمینه پیشگام هستند.
جدي، تولید سند پشتیبان و بالادستی در حوزه مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی یکی از اقداماتی دانست كه نگارش آن در دانشگاه فردوسی مشهد پیگیری مي‌شود و بايد به صورت یک نظام‌نامه و دستورالعمل تهيه شود.
وي تصريح كرد: معتقدیم که فرهنگ اقوام مناطق مختلف کشور دارای دانش‌های سنتی دوست‌دار محیط زیست است که از آن غافل بوده‌ايم که در حال حاضر در مرحله دریافت آثار و پیشنهادات هستیم و می خواهیم از آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و در اين خصوص استان چهارمحال بختیاری پرچم‌دار دانش سنتی است.
جدی پروژه‌های آموزشی و مشارکتی را در حال اجرا داریم که طرح مدیریت اجتماعی پساب (ماپ) و طرح سرو از جمله آن ها است که کار را با معاونت آموزش و مشارکت های مردمی پیش می‌بریم.
علاوه بر سمن هاي محيط زيستي به دنبال گروه هاي جهادي و بسيج رفتيم و با وزارت آموزش و پرورش به دنبال ایجاد ظرفیت های تخصصی هستیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۷ اداره کل محیط زیستی استانی طرح پرچم‌داری را انتخاب کرده‌اند و آموزش شهروندي، آموزش عشاير، وقف سبز و طرح‌هاي محيط زيستي خاصي را پيگيري مي كنند، گفت: به طور مثال باتوجه به اينكه استان ایلام در مسير پياده روي اربعين قرار دارد اين استان پرچم‌دار اربعین محیط زیستی است.

جدي ادامه داد: در سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به اجتماع ميليوني انسانی در مراسم اربعین حسینی كه بالطبع مسائل محیط زیستی را در بر دارد، با همکاری شهرداری‌ها، وزارت كشور و همچنين گروه‌هاي مردمي مثل گروه جاي پاي يار كه بالغ بر ۲۵۰۰ نفر هستند و هشت سال در اين خصوص فعاليت هاي مثمر ثمري را در اربعین داشته‌اند در حوزه گفتمان‌سازي، اطلاع‌رسانی و مدیریت پسماند اقداماتي را انجام داد که قصد داريم با برنامه‌ریزی‌های بهتر، اقدامات موثرتري را برای مدیریت محیط زیستی مراسم پیاده روی اربعین انجام دهیم.

سرپرست دفتر مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي يكي از برنامه‌هاي ويژه سازمان را توسعه کیفی خانه‌های محیط زیست دانست و گفت: در حال تدوين سند محتوايي اين خانه‌ها هستيم كه چه كاركردها و فعالیت‌های محیط زیستی را می‌توانند انجام دهند.
وي با اشاره به پويش‌هاي محيط زيستي كه از قبل وجود داشته اند و يا در حال برنامه‌ريزی براي اجرا هستند گفت: براي اجراي اين پويش‌ها قطعاً به همکاری، هم‌فکری و همراهی همه تشکل‌های مردم‌نهاد نیازمندیم و بدون تشکل ها امکان اجرایی شدن ندارند.

جدی ما براي اثرگذاري ويژه نياز به شناخت و پايش مستمر فضاي محيط زيست و فعالان را داريم اين دستور كار ما هست به دنبال ايجاد يك ساختار مشورتي هستيم كه از ظرفيت تخصصي سازمان هاي مردم نهاد در زمينه مديريت پسماند، زيست بوم های ساحلي، آموزش و مشاركت ها استفاده كنيم و كميته هاي تخصصی در تعامل با دفاتر تخصصی ايجاد كنيم.

وی تصریح کرد: به دنبال ایجاد بسترهایی هستیم که مشارکت مردم را بالاتر ببرد و در این راستا از ورزشکاران، هنرمندان، فعالان رسانه و... استفاده کنیم و قصد داریم تا با هویت بخشی به این اقشار بتوانیم طیف گسترده‌ای از مخاطبان را پوشش دهیم.

جدی شناسایی و تربیت تسهیل‌گر در حوزه محیط زیست را یکی از اقدامات برنامه‌ریزی شده سازمان دانست که مقرر است به زودی در مرکز آموزش محیط زیست کرج اجرایی شود و در این زمینه گفت: در نظر داریم تا در گام اول 300 نفر را در این خصوص آموزش دهیم.
در این نشست که عصر سه شنبه 24 مردادماه به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی و با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط زیست انسانی و معاون آموزش و مشارکت ‌های مردمی و جمعی از تشکل‌های محیط زیستی سراسر کشور در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، موضوعات روز محیط زیستی کشور در حوزه‌های مختلف از طرف تشکل‌های محیط زیستی مطرح شد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره هر کدام به تفضیل پاسخ هایی را بيان کرد.
گفتنی است در این نشست، محمد الموتی، دبیر تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور مدیریت جلسه را بر عهده داشت و با اداره جلسه، فرصت بیان دغدغه ها و مسائل پیش روی نمایندگان تشکل‌های حاضر در این نشست را که از سراسر کشور حضور داشتند، فراهم کرد.
همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست و روشنگری در خصوص سئوالات تشکل‌ها، خواستار برگزاری جلسات تخصصی نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی با معاونت‌های تخصصی شد.


 
بيشتر