اخبار دفتر

افتتاح دو هزار و شصتمین خانه محیط زیست کشور در شهرداری تبریز

افتتاح دو هزار و شصتمین خانه محیط زیست کشور در شهرداری تبریز

خانه محیط زیست شهرداری تبریز با حضور سرپرست دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، مدیران شهرداری و نمایندگان تشکلهای مردم نهاد در محل فرهنگسرای شمس تبریزی واقع در باغ فجر به بهره برداری رسید .
پدرام جدی سرپرست دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن عرض تبریک عید غدیر خم، ایجاد خانه های محیط زیست را در راستای تحقق شعار مردمی سازی دولت انقلابی سیزدهم عنوان و بر در دست اقدام بودن برنامه های مختلفی در سازمان حفاظت محیط زیست در کنار ایجاد خانه های محیط زیست برای گسترش مشارکت مردم تاکید کرد.
وی، افتتاح یکصد و بیست و پنجمین خانه محیط زیست استان و دوهزار و شصتمین خانه محیط زیست کشور را نشانه عزم و تلاش دولت برای پیاده سازی حکمرانی مردم پایه در حوزه محیط زیست ذکر کرد و گفت: هدف از راه اندازی خانه های محیط زیست ایجاد بستری برای گفتگو، پرداختن به ایده های فعالین، دغدغه مندان و گروه های مختلف اجتماعی حول مسائل و مشکلات محیط زیست شهرها و روستاهای کشور است که می تواند با توجه به شکنندگی وضعیت محیط زیست کشور و ناپایداری برخی اکوسیستم ها ، شرایطی را برای آموزش و ترویج اندیشه محیط زیستی، ارائه راه حلها و حتی مشارکت در مرحله اجرا فراهم کند .
سرپرست دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به معضلات محیط زیستی کشور مانند بحران فرونشست ها به عنوان یک بمب خاموش، درگیری ۲۴ استان با بحران ریزگردها، خشکی تالابها، فرسایش خاک و بحرانهای دیگر اشاره کرد و افزود: بخشی از دلایل بروز این مخاطرات، تغییرات اقلیمی و بخش دیگر متأثر از رفتارهای ما به خصوص رویکردهای توسعه ای دستگاه ها در چند دهه اخیر بوده است که می تواند امنیت زیستی ما را به خطر بیاندازد. چون حیات ما و آیندگان و کیفیت آن وابسته به پایداری زیست بوم ها و حیات آنها وابسته به رفتارهای ما است، پس ضرورت دارد در نوع نگاه خود به محیط زیست تجدید نظر کنیم و ضروری است با مسئولیت پذیری نسبت به توان زمین و ظرفیت برد آن در برنامه های فردی و توسعه ای و در سطوح مدیریتی توجه دوچندان داشته باشیم.
جدی در ادامه به اهمیت مشارکت مردم در حفاظت و بهسازی محیط زیست اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت اصلاح رویکرد نادرست دولت های قبلی که تاکید بر تصدی گری کامل داشت، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دولت به تنهایی توان حفاظت و صیانت از عرصه ها و اکوسیستم های کشور را ندارد ضرورت دارد دولت به سیاست گذاری، ریل گذاری، تنظیم گری برای حضور مردم و ایفای نقش موثر حلقه های میانی که واسط بین مردم و حاکمیت هستند، بپردازد .
وی در ادامه به نقش خانه های محیط زیست در بسترسازی برای حضور فعال مردم در صحنه با هدف گفتمان سازی مفاهیم و رویکردهای محیط زیستی و پیگیری چالش های این عرصه اشاره کرد.
 به گفته سرپرست دفتر مشارکتهای مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست، خانه های محیط زیست می تواند زمینه تغییر رویکرد اقدامات از فعل "برای مردم" به " از مردم" را فراهم کند، در نتیجه سرمایه اجتماعی در حوزه محیط زیست افزایش پیدا خواهد کرد. در خانه های محیط زیست می توان توسط خود مردم و با استفاده از ظرفیت نخبگان و گروه های مرجع اجتماعی علاوه بر آگاهی بخشی در مورد بسیاری از دغدغه ها و مطالبات در حوزه محیط زیست جریان سازی کرد. به این طریق خانه های محیط زیست می توانند دولت را در آموزش مردم با اقدامات مختلفی همچون برگزاری کارگاه های آموزشی و تولید محتوای مناسب و متناسب هر قشر کمک کنند.
وی در پایان به ضرورت تعامل و همکاری مسئولین آموزش و مشارکت استانها در توسعه کیفی خانه های محیط زیست اشاره کرد .
قابل ذکر است حضور در جمع دهیاران شهرستان اسکو در مراسم روز دهیار و افتتاح خانه محیط زیست روستای گونبرف از دیگر برنامه های سفر یک روزه سرپرست دفتر مشارکتهای مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان به استان آذربایجان شرقی بود.
وی در مراسم روز دهیار در فرمانداری شهرستان اسکو به نقش دهیاران در حفاظت از عرصه های زیستی به خصوص مناطق تحت مدیریت سازمان اشاره کرد. 
وی افزود: وجود ۶۵ خانه محیط زیست در دهیاری های استان نشان از رویکرد محیط زیست محور دهیاری های استان دارد.
مدیر کل دفتر مشارکتهای مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان اهمیت دهیاری ها را با توجه به نقش
واسط آنها بین مردم و حاکمیت بی بدیل دانست و گفت: ضرورت دارد برای ارتقای سرمایه اجتماعی نظام با سازوکارهای مناسب در رسیدگی به معضلات محیط زیستی روستا با محوریت جلب مشارکت مردم اقدام شود.
بيشتر